Co warto wiedzieć o kartach kredytowych?

Autor: KontoBankowe24|

Od początku lat 70-tych XX wieku pomagają ludziom w robieniu zakupów oraz w zarządzaniu własnymi finansami. W Polsce pojawiły się kilkanaście lat temu. Mimo pewnych obaw, Polacy szybko się do nich przekonali, dzięki czemu karty stały się niezwykle popularnym środkiem płatniczym. Mają wiele zalet, jednak by móc z nich bezpiecznie korzystać, trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Wygodne i ułatwiające robienie zakupów nie zwalniają nas przecież z myślenia. Niestety, utrata kontroli nad wydatkami w czasie zakupów sprawia, że dla wielu osób karty kredytowe stały się wielką pułapką.

Jakie ryzyko jest związane z taką formą płatności? Dlaczego korzystanie z takiego środka płatniczego wymaga od nas zachowania większej uwagi oraz wykazywania się dużą odpowiedzialnością?

Karty kredytowe pozwalają nam na zaciągnięcie kredytu w określonej wysokości. Wysokość ta ustalona jest z bankiem, który taką kartę wydaje. Karta kredytowa pozwala nam płacić za zakupy nawet w chwili, gdy nie mamy przy sobie gotówki, ani pieniędzy na koncie. W chwili, gdy płacimy kartą w sklepie, automatycznie zaciągany jest kredyt. Informacja o transakcji trafia do banku, a bank w umówionym okresie przesyła klientowi zestawienie operacji oraz informuje klienta o tym, ile musi wpłacić pieniędzy w określonym czasie. Warto podkreślić, że po przekroczeniu pewnego okresu, odsetki kredytu stają się bardzo wysokie, przez co wiele osób uważa taką formę kredytu za mało opłacalną. I faktycznie – jeśli ktoś straci kontrolę nad wydatkami i kupi zbyt wiele, może mieć problemy z uregulowaniem zadłużenia na czas. A gdy termin spłaty zostaje przekroczony, zaczyna się naliczanie odsetek, co dla wielu osób okazuje się poważnym obciążeniem. By nie wpędzić się w kłopoty, należy więc trzymać rękę na pulsie i kontrolować wydatki. To podstawa bezpiecznego korzystania z kart kredytowych. Jeśli jesteśmy osobami odpowiedzialnymi, możemy wybrać się do banku i postarać się o wydanie nam takiego dokumentu.

Aby otrzymać kartę kredytową, należy rozpocząć od złożenia odpowiedniego wniosku w banku. Karty są najczęściej wydawane do rachunku bieżącego, choć banki coraz częściej decydują się na wydawanie karty i tym, którzy rachunki bieżące mają w innych placówkach. Zanim otrzymamy kartę kredytową, musimy podpisać umowę z bankiem. To ważny dokument, który zawiera m.in. informacje o oprocentowaniu, okresie bezodsetkowym przeznaczonym na spłatę zadłużenia oraz o najważniejszym elemencie, czyli o przyznanym nam przez bank limicie kredytu. Limit ten ustalany jest na podstawie oczekiwań klienta, choć bank sprawdza również jego możliwości finansowe.

Sprawą niezwykle ważną podczas zawierania takiej umowy z bankiem jest okres bezodsetkowy. To czas, jaki mamy na spłatę zadłużenia bez dodatkowych opłat. Inna sprawa, którą koniecznie trzeba sprawdzić, to wysokość odsetek po przekroczeniu okresu, w którym kredyt jest darmowy. Musimy, dla własnego bezpieczeństwa, założyć, iż nie zawsze uda nam się taki kredyt spłacić w okresie bezodsetkowym. Ci, którzy nie uwzględnią takiej opcji i pominą kwestię tak ważnych opłat, mogą  wpędzić się w poważne tarapaty.

Możliwość ratalnej spłaty zadłużenia, którą oferuje wiele banków, jest kolejną sprawą, o której nie możemy zapominać. W chwili, gdy już zostaniemy posiadaczami takiej karty, musimy pamiętać o tym, by kontrolować swe wydatki. Często posiadacz karty uświadamia sobie, jak wielką kwotę wydał podczas kilku małych wypadów na zakupy, dopiero w chwili otrzymania zestawienia z banków. Niestety, zdarza się, że są to kwoty, których spłata w okresie bezodsetkowym staje się zadaniem niewykonalnym. A przecież eksperci od dawna ostrzegają, że w chwili, gdy udajemy się na zakupy z kartą zamiast gotówki, nie tylko kupujemy więcej, ale również zapominamy, ile pieniędzy w jakim sklepie zapłaciliśmy. Końcowe podliczenie może więc okazać się dla mniej rozważnych osób przykrą niespodzianką oraz wstępem do dalszych problemów związanych z domowym budżetem.

Autor: KontoBankowe24|

About the author /


Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Czytelnia Biznesowa jest serwisem umożliwiającym dzielenie się własnymi spostrzeżeniami z różnych dziedzin poprzez publikowanie autorskich, merytorycznych tekstów oraz wyrażanie opinii
w dyskusjach tematycznych
(więcej w dziale Cele Czytelni).