Czy wiek w coachingu gra rolę?

Autor: Coachingi.pl|

Od dawna nurtowało mnie pytanie, gdzie leży granica różnicy wieku pomiędzy coachem a Klientem. Na początku swojej pracy coachingowej najczęściej pracowałam z osobami w wieku około 30-tki, studentami lub uczniami ostatnich klas liceum. Wspomniane coachingi najczęściej dotyczyły poszukiwania własnej drogi, odnajdywania motywacji do działania, coachingu kariery, organizacji czasu lub wzmocnienia siebie i swoich kompetencji. Zazwyczaj trafiały do mnie osoby zmotywowane, pełne osobistych marzeń, żądne osiągania celów lub ich poszukujące.

Ostatnio coraz więcej zapytań o coaching kierują do mnie osoby powyżej 50 roku życia. Kiedyś sądziłam, że moją grupą docelową będą osoby kończące studia i szukające przyszłej ścieżki zawodowej. Myślałam także, że z racji mojego wieku (około 30 lat) nie będę postrzegana jako odpowiedni partner w coachingu dla osób dojrzałych. Jak jednak pokazują moje ostatnie doświadczenia, wiek w coachingu nie gra aż tak ważnej roli.

Różnica wieku pomiędzy coachem a Klientem nie jest istotna z punktu widzenia efektów coachingu, jeżeli:

  • Klient jest w stanie zaufać coachowi, jego kompetencji, doświadczeniu i intencjom,
  • coach i Klient dobrze czują się w swoim towarzystwie (m.in. nie są skrępowani różnicą wieku),
  • ich energia współgra ze sobą, czyli „istnieje odpowiednia chemia”.

Od pewnego czasu pracuję więc także z osobami w wieku powyżej 50 lat. Z osobami z tej grupy wiekowej, po wytworzeniu wzajemnego zaufania, pracuje się wspaniale. Są to osoby świadome, posiadające bagaż doświadczeń i cenne umiejętności. Doskonale wiedzą, co chcieliby uzyskać dzięki coachingowi lub też poszukują nowej drogi – nowego spojrzenia na szczęście, pracę, realizację siebie. Nie obawiają się prosić przewodnika – coacha o pomoc w odkrywaniu „nowego” i wzmocnieniu siebie w swoich kompetencjach.

Błędną jest potoczna opinia, że tylko ludzie młodzi chcą się rozwijać i dążyć do sukcesu, realizacji pasji oraz spełnienia w wykonywanym zawodzie. Osoby dojrzałe, jeśli decydują się na coaching – ciężko pracują na jego efekty. Dla coacha, bycie towarzyszem w tej drodze jest niezwykle inspirującym doświadczeniem, niezależnie od wieku Klienta oraz istniejącej różnicy wieku.

Autor: Coachingi.pl| 

About the author /


1 komentarz

  1. wymarzonakarierapl

    Wszyscy, ze względu na wiek powinni dążyć do ciągłego rozwijania swoich pasji, powinni wyznaczać coraz to nowsze cele i dążyć do ich realizacji. Każdy ma marzenia i każdy ma równe szanse na ich spełnienie. Ważne jest aby chcieć to wszystko osiągnąć.

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Czytelnia Biznesowa jest serwisem umożliwiającym dzielenie się własnymi spostrzeżeniami z różnych dziedzin poprzez publikowanie autorskich, merytorycznych tekstów oraz wyrażanie opinii
w dyskusjach tematycznych
(więcej w dziale Cele Czytelni).