Inwestowanie w zdrowie

Analizując polski rynek inwestycji można odnieść wrażenie, że nadal najchętniej lokujemy oszczędności w nieruchomościach. Ostatnie lata pokazały jednak, iż inwestycja w mieszkanie pod wynajem niekoniecznie jest najlepszym i pewnym rozwiązaniem – przy obecnych cenach lokali i kosztach ich użytkowania zysk z takiej możliwości nie przekracza zwykle rezultatów, jakie można było uzyskać jeszcze kilka lat temu.

Dzieje się tak za sprawą boomu budowlanego, jaki obserwowaliśmy w pierwszych latach XXI wieku oraz panującego obecnie globalnego kryzysu gospodarczego. Nieruchomości są jednak dla inwestorów możliwością relatywnie bezpiecznego inwestowania pieniędzy w porównaniu z bardziej ryzykownymi opcjami, jakimi są np. fundusze inwestycyjne i lokaty, które niosą z sobą namacalne ryzyko straty kapitału.  Przy obecnej sytuacji demograficznej spada jednak popyt na mieszkania do wynajęcia. Czasem wynajmujący czekają miesiącami na lokatorów ponosząc koszty administracyjne, które drenują ich kieszeń.

Stosunkowo nowym zjawiskiem, na jakie napotykamy się szukając informacji o inwestycjach w Polsce są coraz chętniej wybierane inwestycje w zdrowie. Genezy takich rozwiązań można szukać w starzejącym się społeczeństwie. W Prognozie Ludności GUS na lata 2014-2050 czytamy, że w ciągu następnych czterdziestu lat Polskę czeka 12-procentowy ubytek ludności, a społeczeństwo w 1/3 stanowić będą osoby po 65 roku życia. Analitycy coraz śmielej mówią, że przełoży się to na wydłużenie wieku emerytalnego. Trudno dziwić się więc, że świadomi Polacy próbują zapewnić sobie długoletnie zdrowie i godną starość wiedząc, że będą musieli pracować dłużej, niż ich rodzice. Rynek oczywiście zareagował na popyt oferując szeroki wybór zabiegów leczniczych, prywatne programy zdrowotne, fundusze emerytalne. Co jednak, jeśli robiąc coś dla swojego zdrowia chcielibyśmy… zarabiać?

Coraz większa część inwestorów decyduje się na połączeniekorzyści, jakie dają inwestycje w nieruchomości z działaniami prozdrowotnymi. Takim rozwiązaniem są wakacyjne apartamenty z gwarantowanym najmem w kurortach rekreacyjnych i miejscowościach uzdrowiskowych. Ta inwestycja daje nam gwarancję zysku – formuła zakupu zakłada, że właściciel po zakupie apartamentu oddaje go w zarządzanie (na podstawie umowy dzierżawy zawieranej na 10 lat) profesjonalnemu operatorowi hotelowemu w zamian otrzymując stały zwrot w wysokości 6% rocznie przez cały okres trwania umowy. Właściciel apartamentu nie ponosi żadnych kosztów zarządzania apartamentem, wszystkie z tym związane opłaty pokrywa operator hotelowy. Dodatkowo dostajemy możliwość korzystania z apartamentu przez 21 dni w roku, co pozwoli zaoszczędzić na wydatkach na wakacyjne wojaże. Świetnym pomysłem jest również inwestowanie w ten sposób przez firmy, które oprócz wymienionych profitów mogą wykorzystać pobyty właścicielskie jako benefity dla pracowników. Do dyspozycji gości oddane bowiem zostaną również Pakiety Medyczne i strefy SPA.

Przykładem dla powyższych działań może być kielecka firma z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku budowlanym, która w sierpniu odda do dyspozycji klientów  Bristol Aparthotel – 34 ekskluzywne apartamenty wakacyjne, wykończone pod klucz, zlokalizowane w Busku – Zdrój – znanym w całej Europie uzdrowisku, a także bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego oraz Bristol**** Art &Medical SPA, nowoczesnego kompleksu uzdrowiskowego. Busko-Zdrój bije rekordy popularności wśród uzdrowisk obecnych na terenie kraju. Sławę zawdzięcza ono wodom siarczkowym i jodkowo-bromowym, ze względu na które od 200 lat przyjeżdżają tu ludzie z całej Europy, by wykorzystać ich lecznicze właściwości. Niebywałą atrakcją jest również położenie geograficzne – Ponidzie oferuje niezapomniane widoki oraz wiele możliwości rekreacyjnych – od wycieczek rowerowych, przez spływy kajakowe po paralotniarstwo. Trudno dziwić się więc, że przy odpowiednim wsparciu lokalnych włodarzy oraz dzięki inwestycjom publicznym, jakie są realizowane w regionie, Busko z roku na rok przyciąga coraz więcej nie tylko pacjentów, ale również turystów.  Według danych GUS z 2013 roku obłożenie miejsc noclegowych w uzdrowisku wynosiło 68,2% i było jednym z największych w całym kraju. TVP Kielce podaje, że liczba osób korzystających z walorów Buska-Zdrój wciąż wzrasta. W roku 2014 było ich aż 66 tys. – o 6 tys. więcej niż w 2013, natomiast rok 2015 przyniósł kolejny ponad 4% wzrost.

Autor: Dorbud|

About the author /


Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Czytelnia Biznesowa jest serwisem umożliwiającym dzielenie się własnymi spostrzeżeniami z różnych dziedzin poprzez publikowanie autorskich, merytorycznych tekstów oraz wyrażanie opinii
w dyskusjach tematycznych
(więcej w dziale Cele Czytelni).