Jak uzyskać zwrot podatku za pracę w Niemczech?

Autor: Niewpolsce.pl|

Osoba która pracowała w Niemczech może starać się o zwrot zapłaconego podatku. Jeśli przepracowała choćby miesiąc, może z powrotem dostać pieniądze od państwa niemieckiego. Jakie są limity, ile można uzyskać? Na pewno nie więcej niż wartość podatku. Często kwoty przekraczają 1000-1500 Euro.

Co można odliczyć od podatku, aby ubiegać się o jego zwrot:

•koszty dojazdu do pracy,

•koszty z tytułu podwójnego zamieszkania,

•koszty mieszkania w Niemczech,

•koszty opieki zdrowotnej

Pieniądze jakie można uzyskać są warte zachodu, jednakże wydatki muszą być udokumentowane. Zawsze zbierajmy rachunki za paliwo, bilety, naprawy auta, dokumenty potwierdzające jego przebieg (jeśli jeździmy własnym środkiem transportu). Warto również zadbać o zameldowanie w Polsce – stosowne zaświadczenie można uzyskać w urzędzie od ręki, jednakże musi ono zostać jeszcze przetłumaczone. Istotny jest także druk EU/OG potwierdzony przez polski urząd skarbowy (jego uzyskanie z reguły trwa to od 1 do 5 dni). Mimo wstępnych trudności, pieniądze warte są poświęconego czasu.

Uzyskanie zwrotu podatku z Niemiec lepiej powierzyć specjalistom obeznanym w przepisach, gdyż kary nakładane przez niemiecki urząd skarbowy mogą być dotkliwe. Na naszej stronie (link nad i pod artykułem) można znaleźć listę firm, które oferują zwrot podatku z Niemiec. Są to sprawdzone podmioty, które mają rozległe doświadczenie z urzędami skarbowymi nie tylko w Niemczech, ale również w innych krajach europejskich.

Jakiego rodzaju kwoty wchodzą w grę?

Kwoty zależne są od tego co uda się udokumentować- może być to od 100-2500 Euro – oraz czy niemiecki urząd skarbowy uzna wszystkie przedstawione koszty. Możliwe jest również dopłacenie podatku. W takim wypadku niemiecki urząd skarbowy upomni się o niedopłacony podatek i zażąda zaliczki na poczet podatku za kolejny rok (nawet 500 euro).

Podsumowując – czy warto?

Pieniądze jakie można uzyskać są warte włożonego trudu. Kwota zależy jednak od dokumentacji, osiągniętego przychodu oraz uznania kosztów przez urząd skarbowy. Możliwa jest również sytuacja, w której będziemy musieli dopłacić.

Autor: Niewpolsce.pl|

About the author /


Dodaj komentarz

Czytelnia Biznesowa jest serwisem umożliwiającym dzielenie się własnymi spostrzeżeniami z różnych dziedzin poprzez publikowanie autorskich, merytorycznych tekstów oraz wyrażanie opinii
w dyskusjach tematycznych
(więcej w dziale Cele Czytelni).