Polacy boją się zwolnień – ale zwlekają ze zmianami

Autor: HR24|

Ponad 80% Polaków nie zamierza w najbliższym czasie zmieniać swojej pracy. Nieco mniej, bo trzech na czterech zatrudnionych jest zadowolonych ze swojego obecnego zajęcia. Równocześnie prawie połowa z nich uważa, że praca przynosi im dobre zarobki i świadczenia socjalne.

Polacy raczej niechętnie zmieniają pracę. Według badań CBOS z początku 2013 roku, około 1/3 Polaków zmienia pracę raz na pięć lat. Pozostali pracują w jednym miejscu przez dłuższy czas. Aż 82% ankietowanych deklaruje, że nie planuje zmieniać miejsca zatrudnienia. Natomiast co dziesiąty Polak chce zmienić pracę, ale odkłada tę decyzję w czasie. Jedynie 6% jest zdecydowanych na natychmiastową zmianę, jeżeli tylko pojawi się ku temu okazja.

Jako główny powód, dla którego Polacy chcą zmienić pracę wymienia się niezadowolenie z aktualnego wynagrodzenia. Spora część pracowników deklaruje, że byłaby zdecydowana na zmianę, gdyby otrzymała wyższe wynagrodzenie. – Mimo wszystko perspektywa lepszego zarobku nie warunkuje decyzji o zmianie pracodawcy. Często przed jej podjęciem blokuje nas obawa związana z utratą stabilnej sytuacji finansowej i strach przed nieznanym- mówi Magdalena Pawłowska, Konsultant HR24, platformy wspierającej procesy zarządzania zasobami ludzkimi. – Polacy zaczynają świadomie planować swoją ścieżkę kariery, ale nadal spora liczba boi się zmian.

Być może pracownicy ze strachu przed zmianą zdecydowali się działać w myśl przysłowia "gdy się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma", gdyż ponad 75% zatrudnionych deklaruje, że jest zadowolonych z pracy, którą wykonuje. Mimo wszystko to zadowolenie mocno różnicuje się przede wszystkim ze względu na poziom zarobków. W grupie zarabiających mniej niż 2 tys. zł swoją pracę lubi zaledwie 15%.

Co ciekawe, według badań przeprowadzonych w kwietniu br. przez Instytut Badań Opinii RMF FM, aż 92% Polaków w wieku 18-50 lat lubi swoją pracę. – Nasz stosunek do pracy kształtują różne czynniki, nie tylko wynagrodzenie – mówi Pawłowska. – Pozytywna atmosfera, dobre relacje z otoczeniem, perspektywy rozwoju zawodowego oraz nowe wyzwania przyczyniają się do tego jaki mamy stosunek do wykonywanej pracy. Oczywiście adekwatne wynagrodzenie może jeszcze poprawić tę sytuację.

Jednak decyzja o zmianie pracodawcy nie zawsze wynika z woli pracownika, a z sytuacji organizacji, w której pracuje. Obecnie co czwarty Polak liczy się z utratą pracy, głównie z powodów restrukturyzacji zatrudnienia. Na pytanie "czy boisz się zwolnienia" aż 49% osób czynnych zawodowo odpowiada twierdząco. W obliczu wysokiego bezrobocia i strachu przed zwolnieniami warto zminimalizować ryzyko zwolnienia, a w rezultacie konieczność poszukiwania nowej pracy.

– Zaangażowanie w wykonywane obowiązki, bycie proaktywnym oraz dbałość o interesy firmy pomagają w utrzymaniu stanowiska pracy – mówi Konsultant z HR24. – Pamiętajmy również o rozwoju osobistym. Nigdy nie wiadomo, kiedy umiejętności dotychczas niewykorzystywane w pracy, nagle staną się niezbędne do realizacji zadania. Podnoszenie kompetencji nie tylko wpływa na naszą pracę i komfort psychiczny, ale również ułatwia start w przypadku starty bądź zmiany pracy -podsumowuje.

Autor: HR24|

About the author /


1 komentarz

  1. Jacek78

    Mobilność pracowników w Polsce na pewno będzie w najbliższych latach rosła m.in. ze względu na stałą potrzebę rozwoju osobistego wśród ludzi młodych, których coraz więcej będzie pojawiało się na rynku pracy.

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Czytelnia Biznesowa jest serwisem umożliwiającym dzielenie się własnymi spostrzeżeniami z różnych dziedzin poprzez publikowanie autorskich, merytorycznych tekstów oraz wyrażanie opinii
w dyskusjach tematycznych
(więcej w dziale Cele Czytelni).